چاقی، عوارض بازی‌های بی تحرک امروزی

تجربه نشان داده است اگر زمانی که صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌شود، بسیار طولانی باشد، عوارضی همچون اضافه وزن را برای کودکان و نوجوانان به دنبال دارد.

تبدیل بازی‌های پرتحرک بچه‌گانه به بازی‌های رایانه‌ای و تماشای طولانی‌مدت تلویزیون در کنار مصرف بیش از اندازه فست‌فودها، اصلی‌ترین عامل چاقی کودکان است. این در حالی است که براساس تحقیقات انجام شده بیش از ۷۰ درصد کودکان چاق اگر به حال خود گذاشته شوند، به بزرگسالان چاق تبدیل می‌شوند.

محققان دریافته‌اند پسران نوجوان بعد از یک ساعت بازی رایانه‌ای در مقایسه با آنهایی که بازی نکرده‌اند، بیش از 80 کالری می‌خورند. متخصصان باور دارند این ممکن است توضیحی باشد برای این مطلب که کودکانی که ساعت‌ها به بازی رایانه‌ای مشغولند، تنها به دلیل عدم فعالیت چاق نمی‌شوند.

متخصصان می‌گویند اگر یک نوجوان به مدت 3 ساعت در روز بازی رایانه‌ای انجام دهد، حدود 180 کالری بیشتر از نیاز بدنش غذا می‌خورد و بعد از مدتی اضافه‌وزن خواهد داشت. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی بازی‌های رایانه‌ای را بزرگ‌ترین عامل چاقی در کودکان نام نهاده است.

کارشناسان همچنین معتقدند ما نمی‌توانیم شرایط جامعه بیرونی را تغییر دهیم، با فست‌فودها، هله‌هوله‌ها، رایانه و تلویزیون بجنگیم و آنها را از دور و بر فرزندمان دور کنیم. تنها کاری که از دست ما برمی‌آید، این است که اجازه ندهیم این طور زندگی برای بچه‌ها عادت شود.

میل به بازی فقط مخصوص کودکی است و با آن‌که این میل کم‌کم در سنین بالا کاهش پیدا می‌کند و کارهای مهمی جای آن را می‌گیرد ولی به اعتقاد روان‌شناسان تا سال‌های پایانی عمر نیز تمایل به بازی در انسان وجود دارد هر چند شکل، ظاهر و هدف بازی عوض شده باشد. روان‌شناسان معتقدند در فعالیت‌های خودجوش، کودک باید آزاد گذاشته شود و دخالت بی‌توقع و نامناسب در فعالیت‌های او نشود تا استقلال و خودمختاری او سلب نشود.